Atlar ve Antremanlar

Atınız antrenman için çalışacağı yere gelir gelmez, ilk yapılacak şey onu komple bir kontrolden geçirtmek olacaktır. Bu kontrol; kilo ölçümü, komple kemik sistemi, eklem yerleri, tendon, bağlar. kalp, ciğer, dışkı kontrolü, adele, kan, kan yoğunluğu, böbrek vs. vs… kapsamalıdır.
Katılacağı yarışlara bakmaksızın bütün atlar mutlak surette bir hazırlık dönemi geçirmelidir. Bu çalışmalar düşük hızlı (Yürüyüş, Tırıs Yavaş Dörtnal) şeklinde ve uzun süreli olmalıdır. Biz buna yavaş uzun mesafe (Long Slow Distance veya kısaca LSD) diyoruz. Bu çalışmalarda ana fikir, nabzı yükseltmek ve birkaç dakika aynı seviyede tutmaktan ibarettir.

YAVAŞ, UZUN MESAFE ÇALIŞMASI

Eğer bir yarış atına sahipsek, cinsi ne olursa olsun, her hangi bir antrenman çalışmasından önce atın aerobik kapasitesinin gelişmesi gerekmektedir.
Bu aerobik gelişme yavaş ve uzun mesafeli çalışmalar ile gerçekleşmektedir.
Bu tür antrenmanlar atın çalışmalardan sonra daha çabuk toparlanmasını sağlamakla kalmayıp daha da önemli olan ; kalp, damar, ciğer, nefes, adele, tendon, kemik, eklem ve bağlar gibi diğer organların da gelişmesini ve sağlıklı çalışmasını temin edecektir.
Bu gelişmeler sağlanmadan yapılacak her hangi bir antrenman sonrası atımızın sakatlanmasını beklemek yanlış olmaz, hatta neredeyse garantidir bile diyebiliriz.

-YAVAŞ VE UZUN MESAFELİ ANTRENMAN SONRASI ATIMIZDAN BEKLEYEBİLECEĞİMİZ İYİLEŞMELER NELERDİR:

A- Kalbe giden kanın debisi artar
B- Adelelere daha çok kan ve oksijen gider
C- Temizlenen ve oksijen yüklü olan kanın devri hızlanır
D- Ciğerlerin hacimleri ve dolayısıyla nefes hacimleri artar daha çok oksijen girdisi olur
E- Hücrelere giden gazların oksijen, vs, oranları düzelir
F- Adelelerin kasılmaları daha yavaş ve daha uzun süreli olur
G- Kemikler sertleşir, yoğunlukları artar ve güçlenir

Bu yukarıda yazdığımız iyileşmeler atın sağlığını ve yarış hayatını etkileyecek en önemli faktörlerdir. Bu iyileşmeler olmadan atı ağır antrenman altına sokmak veya yarıştırmak yanlış olacaktır. Bu yüzden biz yavaş ve uzun mesafeli (LSD) antrenmanın atlar için şart olduğuna inanmaktayız.